31 خرداد 1396 

اعتراضات مسعود دلخواه به گيشه‌اي شدن نمايش‌ها/چرا تالار وحدت در اختيار پولدارها است

خبرگزاري آريا - کارگردان پروژه نمايشي «مفيستو» گفت: ما اجازه نداريم بگوييم ستاره سينما به تئاتر بيايد يا نيايد، اين حق هر کسي است که تئاتر کار کند، منتها اين بحران به جايي رسيده که هر فردي با پول و شهرت، تالار وحدت و تئاتر شهر را در اختيار مي‌گيرد و اينجاست که تئاتري‌ها بايد در خانه بنشينند و کتاب بخوانند!

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، نشست خبري نمايش «مفيستو» به کارگرداني مسعود دلخواه و ساير عوامل نمايش صبح امروز، 31 خرداد ماه در تالار مولوي برگزار شد.

در ابتداي اين نشست مسعود دلخواه طي سخناني گفت: تعالي فرهنگ از سوي يک نفر يا گروه امکان ندارد، از عهده يک نهاد يا وزارتخانه هم خارج است از همان ابتدا در مهدها و مدارس وظيفه معلمين همين است. در سطوح عاليه هم دانشگاه‌ها و وزارت علوم و در کنارش وزارت فرهنگ و ارشاد نقش مهمي دارند.

وي در ادامه با اشاره به نقش رسانه‌ها در فرهنگ سازي گفت: هنرمندان و نويسندگان نقش زيادي در تعالي فرهنگ و در نهايت همه مردم در اين راستا نقش دارند . ما الان دو گروه هستيم نخست گروهي که اثر هنري خلق کردند و دوم رسانه‌ها که مي‌توانند در اطلاع‌رساني و تضعيف و تقويت آثار نقش مهمي ايفا کنند.

در ادامه نشست بخش‌هايي از تمرين نمايش گروه پخش شد و دلخواه در ادامه آن گفت: فيلمي که الان پخش شد چکيده تمرينات گروه است، فيلمي صد ساعته هم از پيش توليد کار به صورت مستند تهيه کرده‌ايم.

*80 نفر مشغول پروژه مفيستو

وي درباره برخي ويژگي‌هاي اين پروژه نمايشي گفت: همه افراد اين نمايش از طريق فراخوان جمع شده‌اند، نزديک هشتاد نفر مشغول اين کار هستند. البته همه بازيگر نيستند 32 نفر بازيگراند که 22نقش دارند، 10بازيگر نيز براي يک نقش به صورت دو بازيگري هستند، يعني رزرو هستند. فراخوان نوازندگان و خوانندگان جدا صورت گرفت،‌حدود 700نفر از کل ايران براي تست آمدند که برخي در اين آزمون قبول شدند.

دلخواه با اشاره به اينکه نسل جوان منتخب اين پروژه از دانشجويان يا فارغ التحصيلان دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌هاي هنر و تئاتر سراسر کشور هستند، گفت: مرکز تئاتر مولوي هم که دانشگاهي است نقش خوبي در خدمات رساني به دانشگاهيان داشته که با شروع اين پروژه مديريت تالار مولوي و معاونت فرهنگي دانشگاه تمام تلاشش را براي تهيه امکانات انجام داد.

وي در ادامه افزود: درباره بودجه بايد بگويم تمام هزينه‌ها که نزديک سي ميليون تومان شده، توسط شخص کارگردان تامين شده اما قول‌هاي مردانه‌اي از مرکز هنرهاي نمايشي و وزارت آموزش عالي و فرهنگ براي حمايت گرفته‌ايم.

دلخواه با تأکيد بر اينکه اين پروژه تجاري و گيشه‌اي نيست ستاره سينما ندارد بلکه دانشجويان علاقه مند آن را کار کرده‌اند، توضيح داد: تئاتر ما امروز بر لب تيغ کار ميکند من آينده را مي‌بينم همواره موافق تنوع سليقه در هنر هستم، دليلي ندارد همه تئاترها را مردم دوست داشته باشند اما همه کارها حق موجوديت دارند مسئله اين است که اگر مسير کلي به سمت گيشه و تجارت برود و مديريت سالن‌هاي دولتي دراختيار هرتئاتري برود تياتر منحرف ميشود.

وي در ادامه گفت: ما حتي اجازه نداريم بگوييم ستاره سينما در تئاتر بيايد يا نياييد، هرکسي حق کار دارد اما مشکل ما کارگرداني در کارها است ما الان بحران زياد کارگردان داريم، اين بحران به جايي مي‌رسد که هرکس پولي داشته باشد تالار وحدت و تياتر شهر را با چندچهره پر کند وبنابراين بقيه تئاتري‌ها بايد بروند خانه بنشينند و کتاب بخوانند!

دلخواه با تأکيد بر اينکه چرا تالار وحدت باير در اختيار پولدارها باشد، گفت: اگر جنبه تجارت و گيشه و ستاره پروري که اواخر قرن هجده باب شده بود ـ ما الان انگار در آن شرايط هستيم ـ راه بيافتد، دچار انحراف بزرگ شده‌ايم. رسانه مي‌تواند اين زنگ خطر را به صدا درآورد چرا که جريان اصلي تياتر نبايد به اين صورت آلوده شود.

وي با توضيح داستان مفيستو و رمانش گفت:‌رمان مفيستو اثر کلوس مان از رمان هاي معروف آلمان در قرن بيست است چند اقتباس از آن شده که يکي اقتباس آرين مشکين است که توسط ناصر حسيني مهر به فارسي ترجمه شده خود اثر بيش از چهار ساعت است اما ما تلاش کرديم با يک دراماتورژي کوچک آن را به دو ساعت و نيم برسانيم که البته آن را کمتر هم خواهيم کرد.

دلخواه در ادامه گفت: جريان اين نمايش درباره يک گروه است که هر يک توسط فاشيست‌ها به سمتي مي روند، يکي از آنها بازيگر معروف آلمان است که شخصيت واقعي است ما هم وفادار به مستندش شديم. اين کار همواره يک زنگ خطر براي شرايط و اوضاع غيرقابل پيش بيني است به نطر من مفيستو در جوامعي آزادانه اجرا مي‌شود که امنيت فرهنگ و اجتماعي داشته باشند.

*انسان اميدواري هستم/روي قول مسئولان حساب مي کنم

دیدگاه‌ها   

0 #1 profile 1397-08-09 18:50
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید