افتتاحیه متفاوت برای جشنواره تئاتر مقاومت

امیر نصیربیگی در افتتاحیه جشنواره تئاتر مقاومت گفت: «تئاتر مانند دیگر هنرها نیست، رخ در رخ و چهره به چهره است.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین افتتاحیه جشنواره تئاتر مقاومت، روز سه‌شنبه ۶ آذر در مرقد امام خمینی با حضور هنرمندان، اصحاب رسانه، راه‌یافتگان به جشنواره، امیر نصیربیگی، دبیرجشنواره، محمدحبیبی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، محسن سلیمانی، مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، کوروش زارعی، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، دکتر نصرالله قادری، قائم‌مقام شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت و محسن دریا لعل، مدیرعامل انتشارات روایت فتح برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، امیر نصیربیگی، دبیر جشنواره تئاتر مقاومت، در ابتدای سخنانش با اشاره به شرکت‌کنندگان در شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت گفت: «امروز به اینجا آمده‌ایم تا عهد ببندیم به‌عنوان یک هنرمند مانند شهدا که از خاک ایران دفاع کردند، به‌عنوان سفیران فرهنگی از حوزه فرهنگ و هنر حفاظت و فضا را برای بالندگی و تکامل آماده کنیم.»

او ادامه داد: «تئاتر مانند دیگر هنرها نیست رخ در رخ و چهره به چهره است، در این دوره همت کنید و اجراها را به بهترین نحو اجرا کنید، به‌عنوان دبیر جشنواره از هرگونه مشکل احتمالی پوزش می‌طلبم و از شما می‌خواهم همکاری کنید تا جشنواره با نفس‌های گرم شما برای آیندگان به یادگار بماند.»

در ادامه مراسم، دقایقی گروه سنج و دمام جانان به سرپرستی احمد بیگی به اجرای برنامه پرداختند. سپس مرشد میرزاعلی برای حاضران به نقالی پرداخت. میرزا علی با بیان نقالانه یک روایت مستند، به خانواده معظم شهدای تفحص پرداخت و همزمان داستان دختر شهید تفحص را با روضه حضرت رقیه تلفیق کرد.

در پایان این بخش از مراسم، حاضران برای ادای احترام به معمار بزرگ انقلاب به مرقد امام خمینی (ره) رفتند.

شانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت به دبیری امیر نصیربیگی و باهمت بنیاد فرهنگی روایت فتح از ۶ تا ۱۰ آذر در تهران برگزار می‌گردد.

 

 

 

 

 

۱۰۰ سالگی تئاتر کودک و نوجوان ایرانقهرمانی که حتی آرامگاهی مناسب ندارد/ ۱۰۰ سالگی تئاتر کودک و نوجوان ایران/ عکس

 

صدمین سال تئاتر کودک و نوجوان، صبح امروز با یادی از جبار باغچه‌بان در شهر ری برگزار شد؛ قهرمانی فرهنگی که حتی مزاری مناسب ندارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم جشن صد سالگی تئاتر کودک و نوجوان در تهران با حضور هنرمندان، مسؤولان، اصحاب رسانه و فرهنگ‌دوستان با گرامیداشت یاد جبار باغچه‌بان در شهر ری برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن و اجرای سرود ملی با حضور گروه ناشنوایان دستان به‌صورت رسمی آغاز شد و در ادامه شاهد سخنرانی برخی از چهره‌های هنری تئاتر بود.

باغچه‌بان از سوز دل مایه گذاشت

مریم کاظمی دبیر بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌و نوجوان در این مراسم با قدردانی از حضور تمام اساتید و مهمانان، گفت: «امسال بیست‌وپنجمین سال برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان برگزار نمی‌شود و درنتیجه چند برنامه در کنار برنامه‌های روتین جشنواره برگزار می‌شود؛ ربع قرن برگزاری جشنواره تئاتر کودک و صد سالگی تئاتر کودک که بنیاد نمایش کودک دو سال قبل نوید این اتفاق را داد.»

او افزود: «یادمان آمد فردی با سوزش درون و احترام کاری کرده است که از دوران انقلاب مشروطه سابقه نداشته و از امکانات خود برای رشد جامعه استفاده کرد. همه در دبستان توسط باغچه زندگی با جبار آشنا شدیم. در آن دوران به نکات مهمی توجه می‌شد و تلاش و کوشش کسانی است که از سوز دل مایه گذاشتند ما را به جایگاه کنونی رسانده‌اند.»

باغچه‌بان را زنده کنیم

داود کیانیان، هنرمند پیشکسوت تئاتر کودک هم یادداشتی درباره جبار باغچه‌بان خواند و در قالب آن نکاتی را به مسؤولان یادآوری کرد: «زنده‌یاد جبار باغچه‌بان در بسیاری از زمینه‌های فعالیت برای کودکان در ایران پیش‌گام بوده است. در زمینه‌های آموزش؛ تالیف کتاب الفبا و آموزش ناشنوایان، تربیت و تقدم پرورش بر آموزش؛ با شعر، سرود، بازی، نمایش و مهارت‌های زندگی، انتشارات؛ نشر دفتر شعر، قصه، تصویرگری کتاب کودک، مسائل نظری تربیتی و نمایشنامه و در زمینه نمایش؛ بازی‌های نمایشی، نمایش خلاق، نمایش در کلاس درس، اشعار نمایشی، اجرا با کودکان، ساختن تن‌پوش و ماسک و اکنون بعد از گذشتن نزدیک به یک قرن بعضی از فعالیت‌هایش امروزه نیز پیش‌گامی خود را حتی در این زمان حفظ کرده‌اند؛ مانند تصویرگری کتاب نمایشنامه برای کودکان که هنوز همگانی نشده است. با توجه به فضاهای بسته و محدود زمانش، پیشگام بودن در این فعالیت‌ها، تنها از یک قهرمان ساخته است.»

او گفت: «بزرگ‌داشت جبار باغچه‌بان، بزرگ‌داشت یک فرهنگ است. نکوداشت هنر برای کودکان است. پاس‌داشت یک قرن تئاتر کودکان است و در نهایت احقاق حقوق کودکان است به‌ویژه کودکانی که به هر دلیلی از بازی و تحصیل و پرورش باز مانده‌اند.»

کیانیان ادامه داد: «ما چرا قدر قهرمان‌های خود را نمی‌دانیم؟ جبار باغچه‌بان بی‌شک یکی از مفاخر این کشور است که می‌شود به او افتخار کرد چراکه از او می‌توان به‌ عنوان یک شهروند الگو نام برد، اما نه پارک، نه یک خیابان، نه یک میدان و نه حتی یک کوچه به اسم او نیست. نه تندیسی از او ساخته‌ایم و نه آرامگاهش را بعد از نیم‌قرن رونقی داده‌ایم.»

او سپس گفت: «پیشنهاد ما تئاتری‌ها این است که یک: تالار هنر که ویژه اجرای تئاتر برای کودکان و نوجوانان است، به نام تئاتر باغچه‌بان نام گذاری شود. دو: ما صد سال تئاتر کودک داریم اما موزه تئاتر کودک نداریم تا اسناد ارزش‌مند این هنر را در آنجا به نمایش بگذاریم از شهرداری تقاضا داریم مکانی را در اختیار ما دست‌اندرکاران تئاتر کودک قرار دهند تا این مستندات اعم از عکس، بروشور، پوستر، لباس، نمایشنامه، عزوسگ، موسیقی و فیلم خواهد بود را در آن‌جا و به نام زنده‌یاد جبار باغچه‌بان حفظ و نگهداری کنیم. سنگ قدیم مزار جبار باغچه‌بان در کنار آثار ادبیات نمایشی او نیز از این آثار ارزشمند آن گنجینه خواهد بود.»

لزوم احیای مزار باغچه‌بان با رعایت آیین‌ها

در ادامه این مراسم، اصغر همت از اعضای شورای راهبردی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با اعلام این نکته که عرضه هنر همواره دچار مشکل بوده است، گفت: «هنرمندان و همچنین جبار باغچه‌بان با ناملایمات مواجه بودند. هیچگاه دولت فرهنگ را ارج نگذاشته‌ چند سال است در شهرداری اتفاق‌هایی افتاده و برخی برنامه‌های فرهنگی برگزار می‌شوند اما شهرداری وارد روش سیستماتیک نشده و این اتفاق‌ها به ذوق شهرداران مربوط می‌شود امیدوارم به شروع فعالیت‌های باغچه‌بان برسیم. به عنوان نماینده خانه تئاتر این طلیعه جشنواره را انتخاب بسیار خوبی می‌دانم چون آثار باغچه‌بان ارتباط کامل با تئاتر داشتند.»

در پایان این مراسم، حاضران سر مزار جبار باغچه‌بان جمع شدند و اردشیر صالح‌پور بخش‌هایی از کتاب خود نوشته او را خواند.

در این مراسم هنرمندانی همچون داود کیانیان، حسین فدایی‌حسین، فائزه فیض، اصغر همت، بابک محمدی،  قاسمی، رضا آشفته، علیرضا درویش‌نژاد ـ مدیرکل ارشاد استان همدان ـ، مدیران اداره‌کل فرهنگ و هنر آموزش‌وپرورش، محیط طباطبایی قائم‌مقام ایکوم، افشار شهردار شهر ری و جمعی از مدیران و فرهنگ‌دوستان حضور داشتند.

بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان از ۲۸ آبان تا ۴ آذر در همدان برگزار می‌شود.