گزارش مراسم پانزدهمین جشن بازیگر

پانزدهمین جشن بازیگر عصر 15 اردیبهشت ماه 1397 با حضور هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر در تالار وحدت برگزار شد.

در این جشن که به دبیری بهزاد فراهانی برپا شد، علاوه بر اختصاص بخش‌هایی برای بزرگداشت بازیگران مطرح و باسابقه تئاتر، برترین بازیگران از میان هنرمندانی که در سال 1396 اثری روی صحنه داشتند، معرفی شدند.

در آغاز این مراسم پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، موسیقی سنتی توسط گروه "شروند" اجرا شد و سپس سروش طاهری مسئول هیأت داوران و مجری این جشن از هنرمندان درگذشته یادی کرد و گفت: همه ما مرحوم نقی سیف جمالی را می‌شناسیم و با صدای او یاد می‌کنیم از هنرمندانی که در سال 96 از دست دادیم.
در ادامه این مراسم عباس عظیمی رییس موسسه هنرمندان پیشکسوت برای تقدیر از پنج هنرمند با سابقه تئاتر روی صحنه حاضر شد. 

نخستین هنرمند محمدعلی کشاورز بود که در مراسم حضور نداشت، سپس نوبت به نصرت‌الله وحدت رسید که پس از دریافت لوح تقدیر در سخنانی گفت: "به همه شما دوستداران هنر تعظیم می‌‌‌کنم که تشریف آوردید تا تنی چند از هنرمندانی که هنوز باقی هستند را ببینید. مرام‌ها چه رفت که زاینده‌رود پیر، خود را هنوز طعمه گرداب می‌کند. یک آرزوی من این است که دوباره گرفتار دوربین فیلمبرداری شوم و آرزوی دیگرم این است که دوباره خاک صحنه تئاتر را بخورم. من قادر به تکلم زیاد نیستم. از همه شما تشکر می‌کنم."

بهزاد فراهانی سومین هنرمندی بود که برای دریافت لوح تقدیر روی صحنه حضور پیدا کرد و گفت: "قطره دریاست اگر با دریاست. این نهادی که دوستان با عرق جبین به همراه آقای عظیمی پی‌ریزی کردند یاری گر صنوف هنری است که امیدواریم بالنده باشد."

شهلا ریاحی هنرمند با سابقه تئاتر و سینما و پری امیرحمزه، دیگر هنرمندانی بودند که در مراسم حضور نداشتند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

در ادامه یک قطعه نمایشی توسط داود داداشی و غلام بابوته و نیز رقص آذری توسط گروه "سرمستان" اجراء شد.

سپس در بخش تقدیر از هنرمندان قدیمی، از کبری ملکی از کردستان با حضور ایرج راد تجلیل شد.ملکی با حضور روی صحنه، ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این مراسم گفت: "چنین عملکردی فرصتی برای حذف انحصارطلبی‌ها، منیت‌ها، رقابت‌های ناسالم و مجال ندادن به نیروهای فعال است و جنگ درونی را به انقلابی برای صلح و همراهی و ما شدن به تصویر می‌کشد. باشد که همواره سبز سبز باشیم."

این هنرمند متنی کوتاه را با زبان کردی درباره اصالت و خاستگاه و بازیگر بودن خود قرائت کرد.

سیدمحمد رییس‌زاده ضیابری از گیلان دیگر هنرمندی بود که توسط اسماعیل خلج تقدیر شد، او در سخنانی کوتاه بیان کرد: «من از سال 1323 وارد تئاتر شدم و تئاتر گیلان را به شهرهای دیگر بردم و شناساندم.»

در ادامه فهیمه رحیم‌نیا توسط پرویز پورحسینی تقدیر شد که این بازیگر ابتدا بیان کرد، خود را لایق این تقدیر نمی‌داند مخصوصا این‌که بهزاد فراهانی هم تقدیر شده و ممکن است عده‌ای این را پارتی‌بازی بدانند.

محمد مطیع بازیگر قدیمی که در حال حاضر در ایران نیست، آخرین هنرمندی بود که مورد تجلیل قرار گرفت و در یک ارتباط تلفنی زنده و در حالی که ‌متاثر شده بود، آرزو کرد که در ایران بود و ابراز لطف حاضران را پاسخ می‌داد.

 در بخشی دیگر، عباس عظیمی با بیان این‌که موسسه هنرمندان پیشکسوت بیش از ۷۰۰ هنرمند بالای ۶۰ سال را تحت پوشش دارد، از سهراب سلیمی دبیر جشن‌های خانه تئاتر به عنوان نماینده خانه تئاتر تقدیر کرد.

پایان‌بخش مراسم، اهدای جایزه به برگزیدگان بازیگری این مراسم بود که ابتدا محمد شاکری بازیگر خردسال نمایش الیورتوئیست به عنوان استعداد آینده تقدیر شد.

در ادامه، جایزه بازیگری زن بدون هیچ ترتیبی به الهام شعبانی (نمایش قند خون)٬ آوا شریفی ( در انتظار آدولف) و گلچهره سجادیه (سونات پاییزی) تعلق گرفت که سجادیه در مراسم حضور نداشت.

جوایز بازیگری مرد هم به فرزین محدث (شب دشنه‌های بلند)٬ بهنام شرفی (آبی مایل به صورتی) و رضا بهبودی (ماجرای مترانپاژ) اهداء شد که از بین آن‌ها شرفی و بهبودی در مراسم نبودند.

محدث که کمتر از ۴۰ روز پیش مادرش را از دست داده، در حالی که متاثر بود جایزه‌اش را به روح مادرش تقدیم کرد.

جایزه ویژه بازیگری پانزدهمین جشن بازیگر هم توسط شهرام کرمی به هوتن شکیبا بازیگر الیورتوئیست تقدیم شد که او هم در مراسم نبود و جایزه‌اش را اشکان خیل‌نژاد تحویل گرفت.

بهزاد فراهانی در این بخش که شهرام کرمی روی صحنه بود، گفت: ما امسال اسپانسر نداشتیم و وقتی نزد آقای کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی رفتیم‌ خیلی شجاعانه پذیرفت و جوایز جشن را تقبل کرد.

شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی، جعفر پناهی کارگردان سینما، مریم معترف، رضا ناجی، اسماعیل خلج، اشکان خطیبی و ناصر آقایی از جمله حاضران در این مراسم‌ بودند.

مجید قربانی

گزارش چهاردهمین جشن بازیگر انجمن بازیگران خانه تئاتر

مجید قربانی

چهاردهمین جشن بازیگر خانه تئاتر شامگاه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه 1396 در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

چهاردهمین جشن بازیگر خانه تئاتر شامگاه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر برگزار شد و ۳ بازیگر زن، ۳ بازیگر مرد، ۲ گروه بازیگری و یک بازیگر استعداد جوان به عنوان برگزیدگان این دوره از جشن معرفی شدند.

جشن بازیگر خانه تئاتر با نوروزخوانی جواد انصافی در لابی سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر شروع شد و در داخل سالن ادامه پیدا کرد. انصافی که به عنوان مجری مراسم نیز حضور داشت در بخشی دیگر از مراسم به اجرای قطعه سیاه‌بازی پرداخت.

اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر اولین سخنران این مراسم بود که در سخنانی کوتاه به این موضوع اشاره کرد که امسال جشن های خانه تئاتر در سطح گسترده تری نسبت به دوره های گذشته برگزار شد. وی در این بخش از مدیران شهری کرمانشاه قدردانی کرد.

در ادامه و با حضور اکبر زنجانپور ۲ گروه بازیگری جوان (گروه نمایش های «خانه ابری» و «شلتر») مورد قدردانی قرار گرفتند.

بهزاد فراهانی دبیر چهاردهمین جشن بازیگر در بخشی از مراسم با حضور روی صحنه ضمن قدردانی از مهتا کریمی از همکاران روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر اعلام کرد که سیامک قطایی سرایی از روابط عمومی تالار حافظ در این دوره از داوری های انجمن بازیگران خانه تئاتر، بیشترین همکاری را با خانه تئاتر داشته است.

دبیر جشن بازیگر خانه تئاتر در ادامه از محسن مرادی اسپانسر خصوصی جشن که سال گذشته نیز وعده اهدای قطعات زمین را به برگزیدگان، داوران جشن و تعدادی از هنرمندان تئاتر داده بود، دعوت کرد تا توضیحاتی درباره جوایز این دوره از جشن بازیگر بدهد.

مرادی با حضور روی صحنه سالن اصلی اظهار کرد: ما وعده ای را سال گذشته دادیم که قطعات زمینی در منطقه دماوند به برگزیدگان جشن، داوران و تقدیرشدگان آن اهدا کنیم که تا به امروز ۱۸۱ نفر سند قطعه زمین خود را گرفته اند. ما وعده داده بودیم که به ۴۳۰ نفر این قطعات را اهدا می کنیم که تا پایان تابستان تمام سندها واگذار خواهد شد.

وی تأکید کرد: امسال نیز به برگزیدگان اعم از فردی و گروهی، پیشکسوتان و داوران نیز قطعات زمین اهدا می شود.

در ادامه مراسم نیز با حضور بهزاد فراهانی، از اعضای خانه تئاتر کاشان، یحیی دیوانی گرگانی، علی باسره، فردوس کاویانی و آذر فخر تجلیل به عمل آمد. یحیی دیوانی گرگانی هدایای خود را به خانواده جان باختگان حادثه ریزش معدن در استان گلستان تقدیم کرد.

در ادامه با حضور فهیمه رحیم نیا و نصرت پرتوی از آذر فخر تجلیل شد که در داخل کشور نبود و به صورت تلفنی با او ارتباط گرفته شد.پرتوی در این بخش گفت: تئاتر قابل احترام است و باید خیلی عزیزش بداریم.

رحیم نیا نیز در ادامه گفت: آرزو می کنم هنرمندان همیشه کار داشته باشند زیرا هر چقدر تئاتر داشته باشیم باز هم کم است.

در بخش معرفی برگزیدگان بازیگری زن،با حضور ثریا قاسمی لوح تقدیر و نشان عالی خانه تئاتر به مهشاد مخبری بازیگر نمایش «بانوی گم شده»، ریحانه سلامت بازیگر نمایش «سه خواهر و دیگران» و «اکتبر ۱۹۴۲» و پانته آ پناهی ها بازیگر نمایش «نامه عاشقانه از خاورمیانه» اهدا شد.

وی بعد از پایان این بخش گفت: خوشحالم که می بینیم بچه های نمایش «آندورا» حمید سمندریان بزرگ شدند. سمندریان به اقیانوسی که می خواست نرسید و همچون ماهی از آب بیرون افتاده پرواز کرد ورفت. خوشحالم «آنتیگونه» رکن الدین خسروی بزرگ شده است، زن نمایش «از پشت شیشه ها» اکبر رادی بزرگ شده است. جمیله شیخی، سعید پورصمیمی، محمدعلی کشاورز و خیلی های دیگر این صحنه را برای ما ساختند و راه را هموار کردند و ما هم برای دیگران این کار را کردیم. این صحنه در حال حاضر توسط دختران و پسران منضبط، دانا و آگاه اداره می شود و تنها نمی ماند.

در ادامه مراسم و در بخش معرفی بازیگران برگزیده مرد با حضور محمود دولت آبادی لوح تقدیر و نشان عالی خانه تئاتر به علیرضا کی منش بازیگر نمایش «رویای یک شب نیمه تابستان»، افشین هاشمی بازیگر نمایش «سه خواهر و دیگران» و کاظم سیاحی بازیگر نمایش «هاروی» و «صور اسرافیل» اهدا شد.

در پایان این بخش دولت آبادی گفت: هم خوشحال و هم غمگین هستم. کافی است جوان های مملکت ما فقط باشند، لازم نیست خون یکدیگر را بریزند، همین که باشند پوست کهنه تغییر می کند.

وی در بخش دیگری اظهار کرد: بهرام بیضایی در هر گوشه دنیا باشد، به دنبال تئاتر ایران می گردد. از اینجا به او سلام می کنم.

در بخش استعداد جوان نیز با حضور شمس لنگرودی و داریوش اسدزاده لوح تقدیر و نشان عالی خانه تئاتر به مرجان زارعی بازیگر نمایش «دوشیزگان باغ لیمو» اهدا شد.

اجرای موسیقی حرکت، موسیقی و پیش پرده خوانی از جمله برنامه های چهاردهمین جشن بازیگر خانه تئاتر بود. در پایان حاضران در مراسم روی صحنه سالن اصلی با هم عکس یادگاری گرفتند.

جشن بازیگر

در روز جهانی تئاتر

 انجمن بازیگران خانه تئاتر در پائیز سال ۱۳۷۹ خورشیدی، مطابق با سال(  ۲۰۰۰ میلادی ) در دل مجموعه صنوف "خانه تئاتر"، با اهداف صنفی و هنری تاسیس شد. این انجمن از همان آغاز فعالیت خود، به عنوان یک مجموعه صنفی و هنری بازیگران تئاتر، حمایت صنفی و قانونی از اعضاء و ارتقاء سطح کیفی حرفه ی بازیگری از طریق ارتباط و ارتباط متقابل، همچون برگزاری سمینارها، بزرگداشت ها، نمایش فیلم های آموزشی، سخنرانی ها و ورک شاپ ها و مسابقات  هنری و نشریات تخصصی و  ... در دستور کار خود قرارداده است.

این انجمن ده سال است که در راستای اجرای یکی از اهداف یاد شده بالا، مسابقه برترین بازیگران خانم و آقای سال تئاتر را از ۱۳۸۴ خورشیدی  (  ۲۰۰۴ میلادی ) هر ساله به طور مرتب و به صورت غیر دولتی و همگام با همه ملل جهان در "روز جهانی تئاتر"، برگزار می کند که طی آن  بهترین بازیگران تئاتر خانم و آقای سال تهران تعیین و معرفی و مورد تشویق قرار می  گیرند.

 اولین جشن بازیگر  ۱۳۸۳  ( ۲۰۰۵)

         

          نخستین جشن بازیگر در تاریخ ۹ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ به مناسبت روز جهانی تئاتر در محل " تئاتر شهر" در مقابل دیدگان حدود ۸۰۰ مدعو برگزار شد. کوشنگان این جشن علی بی غم (دبیر) ناصح کامکاری (کارگردان) گوهر خیراندیش (مجری) حمید وصاف ( طراح پوستر و بروشور) هوشمند هنر کار و کاظم هژیر آزاد "مدیران اجرایی" بودند. در این جشن نقاش معروف " هانیبال الخاص"  نوشته ای با مضمونی انسانی و هنری به نام " مانیفست هنر مند " به مدیران اجرایی ارائه داد که توسط کاظم هژیر آزاد قرائت شد. همچنین برای نخستین بار در تاریخ هنر این ملک،  ۹ تابلوی نفیس نقاشی از آثار نقاشی خود را به برگزیدگان جشن اعطا کرد. اکبر زنجانپور، یکی از برگزیدگان که یکی از تابلوهای نفیس به او تعلق گرفته بود اظهار داشت: " بعد از ۳۸ سال که تئاتر را به صورت حرفه ای شروع و دنبال کردم ، تازه امشب برای اولین بار به من خوش گذشت".

 انعکاس رسانه ای این جشن تا آن زمان بی نظیر بود.

 رتبه اول بازیگری زن: "پانته آ بهرام" و نفر برگزیده دوم زن خانم " ژاله صامتی". رتبه سوم بازیگری زن به طور مشترک به خانم ها "فروغ قجابیگلی" و " الهام پاوه نژاد" تعلق گرفت.

 رتبه اول بازیگر ی مرد: آقای " افشین هاشمی "، و رتبه دوم بازیگری مرد نیز" فرزین محدث" و رتبه سوم بازیگری مرد به طور مشترک به آقایان " مهدی سلطانی "، و " احمد مهرانفر" تعلق گرفت.

در این مراسم برای اولین بار از اسپانسر مدد گرفته شد. موسسه فرهنگی "اندیشه سازان " چاپ پوستر و بروشور و کاتالوگ ما را به عهده گرفت. شرکت "نقش برجسته" لوح های سیمین و زرین خود را به برگزیدگان و دست اندرکاران جشن هدیه کرد. نشر "تجربه" (حسن ملکی) به هر کدام از برگزیدگان  مجموعه ای سی تایی از آثار نمایشی خود تقدیم کرد. انتشارات "فکر روز" ۹ دوره از آثار نفیس خود را هدیه داد. شرکت " گلاسکو"  پذیرایی از مدعوین را بر عهده گرفت.

چاپ سه شماره گاه نامه " بازیگر" توسط " موسسه فرهنگی و آموزشی " اندیشه سازان" و شماره چهارم  توسط موسسه فرهنگی و آموزشی " پارسه " از دستاورد های اندیشه تعامل با اسپانسر بود.

در راستای اطلاع رسانی انجمنی ، ۳۵ شماره " خبرنامه " به نام های " بازی ساز" و "بازیگر" به همت هیات تحریریه انجمن بازیگران و خانه تئاتر به چاپ رسیده است.

 جشن دوم بازیگر ۱۳۸۴  (۲۰۰۶)

بازیگر به مناسبت روز جهانی تئاتر  با روشن کردن شمع توسط علی نصیریان ، در سالن بتهوون خانه هنرمندان برگزار شد. این بار هیات مدیره تصمیم گرفت برگزیده اول و دوم و سوم خانم و آقا نداشته باشد و در عوض پنج بازیگر خانم و پنج بازیگر آقای برتر سال گذشته را معرفی کند. این ده نفر به ترتیب حروف الفباء عبارت بودند از خانم ها:

1-  ۱- نسیم ادبی ۲- پانته آ بهرام ۳- پرستو گلستانی ۴- آشا محرابی ۵- مهتاب نصیر پور . و آقایان :

2-   ۱- محمد جوزی ۲- محسن تنابنده ۳- پیام دهکردی ۴- محمد صادق ملکی ۵- رضا مولایی.

ضمنا فریده سپاه منصور و رضا بابک نیز به عنوان منتخبین ویژه هیات داوران معرفی شدند.

انجمن بازیگران فراموش نمی کند که این بار نیز مورد لطف چند نقاش معروف قرار گرفت و جوایز نفرات برتر بازیگری مزین به اهداء تابلوهای بی بهای آنان شد و هیات مدیره انجمن را تا ابد رهین لطف خویش کردند. هنرمندانی همچون خانم ها : سمیلا امیر ابراهیمی، گیزلا سینایی، فرح اصولی، شیده تامی ، یاسمین سینایی، شهرزاد اصولی، و آقایان: بهرام دبیری، ایرج زند، قدرت الله عاقلی.

انجمن همواره سپاسگزار کمک ها و همراهی های بی دریغ گروه تئاتر تجربه تهران، نشر ناربن، نشر تجربه، موسیقی عارف، استاد محمد مهدی رسولی نیزهست.

 جشن سوم بازیگر ۱۳۸۵ (۲۰۰۷)

 سومین جشن بازیگر در ماه اردیبهشت ۱۳۸۶ در تئاتر شهر برگزار شد که رامید جوان و هومن رهنمون آن را اجرا کردند. در این سال نیز تعدادی از بازیگران برتر بدون اولویت معرفی شدند.

بازیگران برگزیده سومین جشن بازیگر ، بدون اولویت بدین شرح بودند:

رویا تیموریان ، نگار عابدی، شبنم مقدمی، مهسا مهجور و افسانه ماهیان و آقایان پرویز پرستویی، دانیال حکیمی، میکائیل شهرستانی، سیامک صفری و هومن برق نورد.

جایزه ویژه داوران نیز به دو پیشکسوت : داود رشیدی و توران مهرزاد تعلق گرفت.

 جشن چهارم بازیگر ۱۳۸۶  (۲۰۰۸)

 در این سال  به دلیل گژ رفتاری ها و وعده های اجابت نشده و بی مهری های معوقه هیات مدیره ترجیحا جشن بازیگر را به شب بازیگر تغییر داد.

حمید سمندریان چهارمین شمع سمبولیک جشن بازیگر را روشن کرد.وگفت : ما این شمع را روشن می کنیم ، معنایش این است که ما هنوز در تاریکی فرهنگی و هنری  هستیم.

جایزه سوم خانم به سرکار خانم ناهید مسلمی و نفر سوم آقا ی محمد رضا جوزی تعلق گرفت.

جایزه دوم را خانم پانته آ پناهی ها و آقای پیام دهکردی گرفتند

وجایزه اول بازیگری زن تعلق گرفت به خانم :معصومه قاسم پورو آقای رضا بهبودی تعلق گرفت.

در این جشن به پاس بازی زیبای نوجوان : شیداخلیق جایزه ی ویژه ای از دست آقای مظفری گرفت.

مجریان این برنامه آتیلا پسیانی و فرهاد آییش بودند.

جشن پنجم بازیگر ۱۳۸۷  (۲۰۰۹)

مجری این برنامه " پیام دهکردی " بود . دراین شب از " سعید خاکسار" به عنوان بازیگر قدیمی تئاتر های شادی آور تجلیل به عمل آمد.و یاد و گرامی داشت هنرمند پرقدرت تئاتر و تلویزیون احمد آقالو با بازی های به یاد ماندنی اش و اشک هایی که  پیام دهکردی از یاد آوری خاطراتش ریخت ، به مجلس شوری دیگر داد.

مرجان قمری، و پانته آ بهرام و شبنم مقدمی نفرات اول تا سوم بازیگری زن شدند. و آقایان سیامک صفری، امیر جعفری، و علی سرابی به ترتیب رتبه های اول تا سوم این شب از سوی داوران شدند.

دراین شب جایزه بازیگر ویژه به مصطفی عبدالهی تعلق یافت که توسط قطب الدین صادقی دریافت شد که به ایشان بدهند.

  جشن ششم بازیگر۱۳۸۸ (۲۰۱۰) 

 بازيگران برتر سال ۸۷ تئاتر معرفي شدند تنها هنر مي‌تواند جامعه بشري را از پراكندگي برهاند

۹ارديبهشت 1۳۸۸

 گروه فرهنگي- بازيگران برتر سال ۸۷ در ششمين جشن بازيگر شامگاه شب چهارشنبه (۸ ارديبهشت‌ماه) در تالار اصلي تئاترشهر معرفي شدند. به گزارش خبرنگار سياست روز در اين مراسم كه با اجراي پيام دهكردي برگزار شد، با پايين‌آمدن تصاوير پرويز فني‌زاده و مهدي فتحي بازيگران درگذشته، دختران اين هنرمندان، شمع‌هاي جشن بازيگر را روشن كردند.

 پس از آن فرازهايي از پيام روز جهاني تئاتر توسط پيام دهكردي خوانده شد و سپس هوشمند هنركار به نمايندگي از هيئت‌مديره انجمن بازيگران خانه تئاتر بيانيه‌اي را خواند. سپس توسط جعفر والي لوح‌هاي يادبودي از طرف خانه تئاتر به جمشيد مشايخي، پرويز پورحسيني و سعيد خاكسار اهدا شد.

 بعد از اجراي يك برنامه حركات نمايشي كه فرزانه كابلي طراح آن بود، بخشي از نمايش «منظومه مور بي‌ملكه» نوشته و كار ناصح كامگاري توسط آشا محرابي اجرا شد. در اين قطعه صداي مرحوم احمد آقالو بازيگر برجسته كه سال گذشته دار فاني را وداع گفته است، پخش و ياد او گرامي داشته شد. در ادامه اين جشن، كاظم هژيرآزاد عضو هيات داوران ششمين دوره جشن بازيگر خانه تئاتر بخشي از بيانيه اين هيات را قرائت كرد. در اين بيانيه آمده است: «سال ۱۳۸۷ شاهد تلاش خيل بازيگران هنرمندي بوديم كه خود را وقف هنر نمايش كردند. با ديدن آثار اين عزيزان، يك بار ديگر درستي اين واقعيت را لمس كرديم كه هنر نمايش آموزنده است و ناخودآگاه از طريق تمثيل و تجسم نمونه‌ها، آيينه‌اي در برابر ما مي‌شود تا خودمان را بازشناسيم. اين هنرمندان تلاش كردند تا با نشان دادن خوب، بد، زشت، زيبا، پسنديده و ناپسند، سودمند و زيان‌مند، زندگي را به داوري بنشينم.» هيات داوران جشن بازيگر همچنين در اين بيانيه خاطرنشان كرده است: «باز متاسفانه ديديم بازيگراني را كه تحت تاثير بازي در برخي آثار كم‌ارزش تصويري و تئاتري، همان ته‌مانده نيروي خود را باري به هر جهت به صحنه آوردند اما در مقابل، بازي جواناني را شاهد بوديم كه با توان و انگيزه‌اي دوچندان و پرداخت به «جزئيات» كه لازمه تئاتر امروز جهان است، ‌خوش درخشيدند.» اين بيانيه با جمله‌اي از آرتور ميلر نمايشنامه‌نويس آمريكايي به پايان رسيد:«در جهاني كه هر روز نيروي سياست و ديپلماسي دچار ناتواني و سستي بيشتر مي‌شود فقط با تقويت نيروي هنر مي‌توان جامعه بشري را از آشفتگي و پراكندگي رهايي داد.»

 فريندخت زاهدي، منصور خلج، كاظم هژيرآزاد، افشين هاشمي و حبيب رضايي اعضاي هيات داوران ششمين دوره جشن بازيگر خانه تئاتر بودند.

در ادامه، گلاب آدينه، سعدي افشار، اسماعيل خلج، گوهر خيرانديش، هادي مرزبان، علي رامز و غلامحسين اميرخاني روي صحنه رفتند تا جوايز بازيگران برگزيده را اهدا كنند. در اين بخش،‌ اعلام اسامي برگزيدگان برعهده گلاب آدينه بود. معرفي برگزيدگان نامزدهاي بازيگران تئاتر عبارتند بودند از خانم‌ها:

 پانته‌آ بهرام، سيما تيرانداز، ريما رامين‌فر، بهاره رهنما، آزاده صمدي، پونه عبدالكريم‌زاده، مرجان قمري، شبنم مقدمي، افسانه ماهيان، ناهيد مسلمي، شيوا مكي‌نيان و رويا ميرعلمي و آقايان:

 هومن برق‌نورد، بهنام تشكر، شهرام حقيقت‌دوست، شهاب حسيني، اشكان خطيبي، علي سرابي، سيامك صفري، ناصر عاشوري، فرزين محدث، حسين محب‌اهري و هداهاشمي. برگزيدگان بازيگر زن نفر اول:

 شبنم مقدمي براي بازي در نمايش كوكوي كبوتران حرم كار عليرضا نادري

نفر دوم: پانته‌آ بهرام براي بازي در نمايش شكار روباه كار علي رفيعي

نفر سوم: مرجان قمري براي بازي در نمايش پدرانه كار علي‌اصغر راسخ‌راد برگزيدگان بازيگر مرد نفر اول:

سيامك صفري براي بازي در نمايش شكار روباه كار علي رفيعي و پسرطلاها كار مهدي مكاري

نفر دوم: امير جعفري براي بازي در نمايش اعترافات پيرمرد خائن ترسو كار نادر برهاني‌مرند.

 نفر سوم: علي سرابي براي بازي در غلتشن‌ها كار حميد پورآذري همچنين مصطفي عبداللهي براي بازي در نمايش «يادگار زريران» كار قطب‌الدين صادقي به عنوان برگزيده ويژه معرفي شد.

همچنين از بازيگران نمايش‌هاي حقه‌هاي مبارك كار رهام مخدومي، غلتشن‌ها كار حميد پورآذري، كوكوي كبوتران حرم كار عليرضا نادري و حسن و ديو راه باريك پشت كوه كار افشين هاشمي به خاطر هماهنگي بازيگران و وجود كار گروهي و آفرينش و خلاقيت و همچنين حذف ستاره‌ محوري تقدير شد.

جشن هفتم بازیگر ۱۳۸۹ (۲۰۱۱) 

 در ابتداي اين مراسم، ثريا قاسمي با حضور در صحنه و با روشن کردن سه شمع که در مقابل تصاوير حميده خیرآبادي، محمود بنفشه خواه، کيومرث ملک مطيعي و رضا کرم رضايي قرار داشت به اين چهار هنرمند فقيد که در سال جديد دار فاني را وداع گفتند، اداي احترام کرد.
وي در ادامه پيام روز جهاني تئاتر در سال ۲۰۱۰ ميلادي را که توسط جودي دنچ بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر انگليس نوشته شده بود را قرائت کرد.
به هنگام قرائت پيام روز جهاني تئاتر تصاويري از اين هنرمند انگليسي پخش مي شد.
الهام پاوه نژاد نيز به عنوان مجري اين مراسم، از حاضران دعوت کرد که به احترام هنرمندان درگذشته تئاتر، بصورت ايستاده و با يک دقيقه سکوت اداي احترام کنند.
وي گفت: امشب هفتمين سالي است که دور هم جمع مي شويم و اين حضور به خاطر عشق و علاقه اي است که به تئاتر داريم.
پاوه نژاد از اداره پست، مرکز هنرهاي نمايشي راديو و انتشارات فرهنگ معاصر به عنوان حاميان اين مراسم ياد کرد و از تلاش آنها براي برگزاري اين مراسم تشکر کرد.
فرزانه کابلي سپس در صحنه حاضر شد و به اجراي نمايشي توام با حرکت به احترام اين هنرمندان فقيد پرداخت.
در ادامه اين مراسم، پاوه نژاد از بهزاد فراهاني دبير هفتمين جشن بازيگران خانه تئاتر دعوت کرد که پيام ملي روز جهاني تئاتر را که توسط احمدرضا احمدي نوشته شده است، قرائت کند.
فراهاني پيش از قرائت اين پيام گفت: دادن پيام ملي روز جهاني تئاتر امسال از سوي شوراي عالي تئاتر پيشنهاد شد و در اين راستا قرار شد که يکي از بزرگان ادب و هنر کشور اين پيام را بنوسيد که در نهايت با راي جمعي شورا، احمدرضا احمدي اين پيام را نوشت.
وي با اشاره به عدم حضور احمدي در اين مراسم گفت: احمدرضا احمدي به دليل مشکلات فيزيکي و تنفسي و عدم توانايي در قرار گرفتن در مکان هاي سرپوشيده نتوانست در اين مراسم حضور يابد و آرزو مي کنم که سايه او سال هاي سال بر شعر ايران مستدام باشد.
بيانيه هيات انجمن بازيگران نيز در اين مراسم توسط کاظم هژير آزاد قرائت شد.
در اين پيام در قالب بندهاي، خواست هاي بلندمدت و امروزي جامعه تئاتر از جمله "وانهادن تمامي امکانات تئاتر در ميدان توليد و اجرا و سياست گذاري به خانواده تئاتر از طريق سازمان مستقل تئاتر"، "حذف سانسور و مميزي سليقه اي و من در آوردي و بي حساب و کتاب از پيکره تئاتر از متن تا اجرا و پس از اجرا" و "طرح و برنامه ريزي براي ايجاد مرکز تئاتر ملي و دانشکده هاي آن در مرکز هر استان" ارائه شد.
در ادامه اين مراسم، پيام رکن الدين خسروي با مناسبت هفتمين جشن بازيگران تئاتر با صدا و تصويري از او پخش شد.
سپس از ولي شيراندامي، مهين شهابي، پرويز بهرام و فريما فرجامي چهار هنرمند پيشکسوت عرصه هنرهاي نمايشي تجليل و تقدير به عمل آمد.
پيش از حضور شيراندامي در صحنه براي دريافت هدايا، فيلمي از وي پخش شد که در اين فيلم شيراندامي به معرفي خود مي پرداخت.
وي در بخشي از اين فيلم به جوانان توصيه کرد که براي حضور درتئاتر بايد تلاش بسيار زيادي کنند و خطاب به مسوولان گفت: مسوولان بايد به فکر زنده ها باشند، تا زنده ايم به فکر ما باشيد، وقتي مرديم ديگر کاري از دست کسي ساخته نيست.
انتظامي پس از اهداي جايزه شيراندامي گفت: هنرمندان تئاتر باتحمل ترين هنرمندان هستند. من که عمر خود را صرف اين کار کردم هم اکنون متوجه شده ام که چقدر سخت بوده است. اميدوارم روزي باشد که در وضعيتي بهتر و از سلامت برخوردار باشيم.
انتظامي همچنين پس از تقدير مهين شهابي گفت: حدود 5 ماه پيش در خانه تئاتر صحبت و تصميم براي برگزاري مراسم تجليل از خانم شهابي در روز جشن بازيگران تئاتر گرفته شد.
وي گفت: شهابي از هنرمنداني بودند که کارهاي بسياري زيبايي را ارائه کرده است و او در فيلم "گاو" نيز عالي ظاهر شد.
انتظامي سپس با ذکر دعايي، آرزو کرد که شهابي زودتر شفا يابد.
نوه مهين شهابي به نمايندگي از مادر بزرگ خود هدايا او را دريافت کرد.
پرويز بهرام هنرمند و دوبلور پيشکسوت نيز به عنوان سومين هنرمند مورد تجليل قرار گرفت.
بهرام در فيلمي که درباره او پخش مي شد به معرفي خود و زندگيش پرداخت و از آشناييش با هنر نمايش و دوبله سخن گفت.
وي در اين فيلم در سخني با مسوولان گفت: از مسوولان تقاضا دارم که يک کانون و واحد سانسور تاسيس کنند زيرا سانسور در همه جاي دنيا قانون دارد.
انتظامي با حضور مجدد در صحنه و پس از تقدير از بهرام گفت: بهرام را ساليان سال است که مي شناسم، او نمايش هاي راديويي بسياري انجام داده است.
آقاي بازيگر افزود: بهرام فقط يک حسن دارد که ما نداريم و آن اينکه او وکيل دادگستري است.
از فريما فرجامي نيز البته بدون حضور در اين مراسم تجليل شد.
به اين چهار هنرمند، نشان ويژه خانه تئاتر، لوح سپاس، تمبر يادبود منقش به تصوير آنها و نيز کتاب ۱۳جلدي دائره المعارف هنري اهدا شد.
در ادامه اين مراسم، تمبر يادبود روز جهاني تئاتر توسط عزت الله انتظامي و با حضور نمايندگاني از اداره پست رونمايي شد.
انتظامي پس از رونمايي از اين تمبر گفت: بسيار خوشحال هستم که اين اقدام از طرف اداره پست براي اهالي تئاتر انجام شده است.
سپس بهزاد فراهاني و امير جوشقاني براي فعاليت مستمر در توليد نمايش هاي راديويي مورد تقدير قرار گرفتند.
هداياي اين دو هنرمند نيز توسط ثريا قاسمي و محمود زنده نام رئيس مرکز هنرهاي نمايشي راديو به آنها اهدا شد.
بهزاد فراهاني پس از دريافت هداياي خود گفت: براي من افتخار است که اين هديه را از بانوي هنرمندی چون (ثريا قاسمي) که با او سالهاي سال در نمايش هاي راديويي کار کرده ام، دريافت مي کنم.
از بازيگران نمايش هاي "قصيده شب نمناک" و "عجيب ولي واقعي" از سوي هيات داوران تقدير ويژه به عمل آمد و هداياي آنها توسط بهمن مفيد و فردوس کاوياني به آنها اهدا شد.
احمد دامود نيز به نمايندگي از هيات داوران بيانيه اين هيات را قرائت کرد و گفت: در هفتمين جشن بازيگران تئاتر بدليل سطح پايين اجراها منتخب ويژه اي وجود ندارد.
سپس پاوه نژاد نامزدهاي برگزيده مرد شامل صابر ابر، رضا بهبودي، علا محسني، مهدي کوشکي، علي سرابي، پيام دهکري، احمد مهران فر، جواد نمکي، هدايت هاشمي، عليرضا محمدي و حميدرضا آذرنگ را معرفي کرد.
پاوه نژاد در ادامه از گوهر خيرانديش و منيژه محامدي دعوت کرد که براي اهداي جوايز رتبه هاي اول تا سوم بازيگري مرد به صحنه بيايند.
هيات داوران معرفي بهترين بازيگر مرد سال ۱۳۸۸، ضمن تقدير از احمد مهرانفر، حميدرضا آذرنگ را براي بازي در نمايش "اهل قبور"، شايسته کسب رتبه اول دانست.
آذرنگ پس از دريافت جايزه خود، با اشاره به حضور علي سرابي در سه اثر در سال گذشته، او را شايسته کسب چنين رتبه اي دانست و هديه خود را به سرابي تقديم کرد.
همچنين ضمن تقدير از علي سرابي، رضا بهبودي براي بازي در نمايش "به خاطر يک مشت روبل" و "ليرشاه" رتبه دوم را کسب کرد.
رتبه سوم بهترين بازيگر مرد سال ۱۳۸۸ نيز به جواد نمکي براي بازي در نمايش "آگاممنون" و "ليرشاه" رسيد.
آيدا کيخاني، الهام جعفرنژاد، ژاله صامتي، سوگل قلاتيان، نسيم ادبي، ناديا فرجي، ريما رامين فر، نگار عابدي، ستاره پسياني، پانته آ پناهي ها و پونه عبدالکريم زاده نيز نامزدهاي برگزيده بازيگر زن بودند.
در اين بخش نيز ريما رامين فر رتبه نخست بازيگري زن در سال ۱۳۸۸ را کسب کرد.
همچنين ضمن تقدير از ژاله صامتي، رتبه دوم به پانته آ پناهي ها بازيگر نمايش "ترمينال" رسيد.
رتبه سوم بازيگري زن نيز به الهام جعفر نژاد براي بازي در نمايش "اسب هاي پشت پنجره" اختصاص يافت و از بازي سوگل قلا تيان تقدير به عمل آمد.
عنايت بخشي و مسعود رايگان هداياي برگزيدگان بازيگران زن را به آنها تقديم کردند.
به ديگر نامزدهاي بخش بازيگري زن و مرد سال ۱۳۸۸، ليواني که تصوير آنها بر روي آن نقش بسته بود، اهدا شد.
در اين مراسم بسياري از هنرمندان از جمله داريوش اسدزاده، هادي مرزبان، فاطمه معتمد آريا، بهروز بقايي، عزت الله رمضاني فر، رويا تيموريان و ايرج راد حضور داشتند.
اجراي چند قطعه موسيقي زنده و نيز هنرنمايي گروه موسيقي "صلح" به سرپرستي و آهنگسازي مهدي وجداني از جمله برنامه هاي مراسم هفتمين شب بازيگران خانه تئاتر بود.

  جشن هشتم بازیگر ۱۳۹۰  (۲۰۱۲)

 هشتمین شب بازیگران تئاتر ایران با تقدیر از دو هنرمند شهرستانی و اهدای جایزه به برگزیدگان بازیگری در سال ۸۹ برپا شد.
۲۴ اردیبهشت ماه ـ در سالن اصلی مجموعه‌ی تئاتر شهر برگزار شد، رویا تیموریان و سهیلا رضوی شمع‌های جشن بازیگر را روشن كردند.
در این برنامه كه با اجرای صدرالدین شجره برپا شد، شهره سلطانی بیانیه‌ی هیأت داوران هشتمین شب بازیگر را ارایه كرد.
در این بیانیه از وضعیت نامساعد تئاتر در یكی دو سال اخیر اظهار تأسف و انتقاد شده بود.
سپس رویا تیموریان، سهیلا رضوی، فریده سپاه منصور، فهیمه رحیم‌نیا و ستاره اسكندری با قرارگرفتن در میان فضاهایی كه گل‌كاری شده بود، بیانیه روز جهانی تئاتر را قرائت كردند.
رویا تیموریان پیش از خواندن این بیانیه در سخنان كوتاهی گفت: خوشحالم در تئاتر و با تئاتری‌های عزیز هستم. آنچه امشب ناراحتم كرد این است كه سال‌های سال است، غصه‌های ما همین است و همین غصه‌ها انگیزه‌های ما را قوی می‌كند.
او با اظهار تأسف از وضعیت اقتصادی تئاتر افزود: اقتصاد تئاتر ضعیف است، اما شعور، آگاهی و خلاقیتش بارها از كارهای تصویری بیشتر است. مراقب این آگاهی، شعور و خلاقیت باشید كه به بیراهه نرود.
فهیمه رحیم‌نیا نیز كه بخش‌هایی از این بیانیه را ارایه كرد،گفت:قرار بود خانم نصرت پرتوی اینجا بایستد و بیانیه بخواند اما چون ایشان سفر داشت نتوانست در مراسم ما شركت كند و من به جای او بیانیه را می‌خوانم.
بعد از خواندن بیانیه هنرمندان حاضر روی صحنه گل‌هایی را كه در سبدها قرار داشتند به دیگر هنرمندان حاضر در سالن تقدیم كردند.
در ادامه با حضور بهزاد فراهانی ـ رییس هیأت‌مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر ـ و گردآفرید مفید ـ هنرمند قدیمی تئاتر‌ـ از مهدی ثانی و اعظم سلیمانی به عنوان دو هنرمند شهرستانی تقدیر شد.
فراهانی در سخنانی مهدی ثانی را به‌عنوان شكسپیری جوان توصیف كرد و گفت: او یكی از درام‌نویسان بزرگ ایران است كه اگر بستر رشدش فراهم می‌شد، شاهد حضور یك هنرمند جوانی می‌بودیم.
مهدی ثانی هم در سخنانی گفت: خیلی شهرستانی، غریبه و ناآشنایم. اما در همین تالار مولوی كار اجرا كردم. تنهایم گذاشتید، دوباره كار كردم، باز هم تنهایم گذاشتید. رفتم كنگره خواجو ۳۰۰،۲۰۰ میهمان خارجی تشویقم كردند. برای آنها دست بزنید.
فراهانی همچنین با ارایه توضیحاتی درباره گردآفرید مفید گفت: او نخستین بازیگری است كه نقش جهان پهلوان رستم را در آثار حماسی اجرا كرده است. ما همه از شاگردان او و پدرش غلامحسین مفید هستیم. این بانو در تعاونی بهشت‌زهرا (س) كار می‌كرد. طرح هدیه كردن قطعه هنرمندان طرح این بانو بوده است.
سپس گردآفرید مفید در سخنان كوتاهی گفت: متأسفم كه در قسمت آخرت هنرمندان كار می‌كنم. قطعه‌ی هنرمندان به همت همسر خواهرم، كامبیز صمیمی مفخم نام‌ گذاری شد. تابستان بسیار گرمی بود كه بودجه نداشتیم اما او خاك بهشت‌زهرا (س) را جابه‌جا كرد و تا آخرین كارهای این قطعه را خودش به انجام رسانید.
در ادامه این سخنان بهزاد فراهانی گفت: خبر بدی كه دارم این است كه اخیرا چهار میلیون تومان برای دفن مرده ما می‌ گیرند. سپس با حضور نماینده گروه صنعتی «صفا» كه یكی از حمایت ‌گران این برنامه بود از دو هنرمند حاضر تقدیر شد.
مهدی ثانی گفت: خیلی ممنون از این كه مرا به شهر كوچك ‌تان راه دادید و بهزاد از من تشكر كرد.
سلیمانی هم گفت: بسیار خوشحالم كه همسر اسطوره تئاتر استان مركزی هستم. ای‌ كاش بهزاد فراهانی‌ ها در تئاتر ایران هزار ساله شوند.
فراهانی با اشاره به لغو قسمتی از برنامه بزرگداشت‌ ها گفت: امشب قرار بود از گروه هنر ملی تجلیل كنیم اما آقای جوانمرد در اعتراض به شرایط فعلی تئاتر دعوت ما را نپذیرفت. خانم نصرت پرتوی نخستین زن درام‌ نویس ایران و همسر عباس جوانمرد است. او هم در ایران حضور ندارد، پیامی داده كه در بولتن ما چاپ شده است. شهره سلطانی عزیز از این دو هنرمند و دیگر هنرمند عضو گروه هنر ملی كه اجازه نداریم نامش را ببریم، فیلمی ساخته كه اجازه پخش ندارد. البته دیگر مرد بزرگ گروه هنر ملی در جمع ما حاضر است. او كسی بود كه ایستادن روی صحنه را به من یاد داد كه چگونه از دست‌ هایم استفاده كنم. چگونه روی صحنه راه بروم و ... امیدوارم عمری طولانی داشته باشد. به امید روزی كه بتواند برای ما «داش آكل» را بار دیگر بازی كند.
فراهانی با اشاره به كمك انجمن نقاشان و سفال سرامیك در برپایی این برنامه گفت: ما قبیله بزرگی هستیم، وقتی پول‌مان را ندادند افراد بسیاری هستند كه از ما حمایت كنند. در بخش پایانی برنامه نتایج ارزیابی هشتمین شب بازیگر ارایه شد.
الهام پاوه ‌نژاد به نمایندگی از هیأت داوران مطالب كوتاهی را مطرح كرد، عدم امنیت شغلی،‌ بدهكاری به بازیگران، بیمه لرزان و مشكلات مالی بازیگران از دیگر نكاتی بود كه پاوه ‌نژاد به آنها اشاره كرد.
به گزارش ایسنا، هیأت داوران به دلیل هماهنگی جمعی، دو جایزه ویژه را به دو گروه بازیگران نمایش‌ های «عجایب‌ المخلوقات» كار رضا ثروتی و «دایره گچی» كار حمید پور آذری اهدا كرد.
سپس جایزه بازیگر سوم بدین‌ شرح اعلام شد: هیأت داوران با تقدیر از صابر ابر به خاطر نمایش «كالیگولا» جایزه سوم را به سعید چنگیزیان دیگر بازیگر این نمایش اهدا كرد.
همچنین سیما تیرانداز برای نمایش «پری ‌خوانی عشق و سنگ» جایزه این بخش را دریافت كرد.
مرتضی اسماعیل كاشی بازیگر نمایش «مكبث» و نسیم ادبی بازیگر نمایش «كسوف» جایزه دوم را دریافت كردند.
نسیم ادبی جایزه‌اش را به گروه بازیگران «نقشینه» تقدیم كرد و گفت: این نمایش فقط پنج شب روی صحنه رفت. به امید اجرای دوباره‌اش.
مسعود دلخواه به خاطر بازی در نمایش «روال عادی» و پانته‌آ پناهی ‌ها بازیگر نمایش «شهر بدون آسمان» جایزه اول را دریافت كردند.
دلخواه گفت: خوشحالم اینجا در ممكلت خودم این جایزه نصیبم می‌شود. داوری كاری بسیار دشوار است، همین‌ كه كاندیدا شدم برایم كافی بود، به ویژه اینكه افتخار داشتم در كنار دو پیشكسوت رضا كیانیان و بهزاد فراهانی حضور داشته باشم. امسال شمع بازیگر را رویا تیموریان و سهیلا رضوی روشن كردند. امیدوارم مشعل تئاتر همواره بر افروخته باشد.
مرتضی اسماعیل كاشی یكی از بازیگران تقدیر شده هم در سخنانی گفت: عادت داریم به عیادت پیشكسوتان برویم. گروه ما بعد از هشت‌ ماه تمرین دچار مشكل شد. بازیگر جوان ما با یك بیماری هولناك دست‌ و پنجه نرم می ‌كند. ما در اقدامی انسانی اجرایمان را متوقف كردیم و بازیگر دیگری را جایگزین نكردیم. ما نیازمند حمایت مالی نبودیم اما حمایت ‌های معنوی به ما انگیزه می‌داد. ولی هیچكس بعد از توقف اجرایمان از ما حمایت معنوی نكرد.
وی از حاضران خواست مجید بهرامی بازیگر بیمار این نمایش را تشویق كنند و اظهار امیدواری كرد: این بازیگر جوان هرچه زودتر سلامتی خود را به دست آورد.
در ادامه با گرامیداشت یاد و خاطره هنرمندانی كه در گذشته‌اند، همچون عباس امیری، محمد ورشوچی، مهین شهابی، مهری ودادیان، جواد ذوالفقاری، رضا خندان، سعید جم، رضا صفدری، گرشاسب كیانبخت و ... حاضران در سالن به احترام این هنرمندان یك دقیقه به پا خواستند.
در پایان مراسم جایزه ویژه به فاطمه نقوی بازیگر تئاتر اهدا شد كه به دلیل غیبت این بازیگر ستاره پسیانی دخترش این جایزه را گرفت.
در ادامه شهره سلطانی به عنوان یكی از اعضاء انجمن بازیگران كه فیلمی را برای هنرمندان تقدیر شده، ساخته بود، تأكید كرد: هرچند فیلمش در این مراسم امكان نمایش پیدا نكرده است اما حتما تحت هر شرایطی فیلم خود را اكران می ‌كند. در پایان برنامه صدیق تعریف به دعوت مجری برنامه روی صحنه رفت و قطعه‌ی «مرغ سحر» را بدون همراهی سازی، اجرا كرد.
به گزارش ایسنا، اجرای پانتومیم «كاپریس ۲۴» با هنرمندی علیرضا ناصحی، اجرای دو قطعه‌ی‌ موسیقی با حضور مانی رهنما، اجرای قطعه «بادی درامینگ» توسط گروه سعید تهرانی از دیگر بخش‌ های این برنامه بود. همچنین دو قطعه حركات موزون توسط گروه آرزو افشار اجرا شد.
در این برنامه بارها میكروفون قطع شد، به گونه ‌ای كه هنرمندانی كه بیانیه‌ ی روز جهانی تئاتر را خواندند، بدون استفاده از میكروفون بیانیه را ارایه كردند و ستاره اسكندری به دلیل وضعیت صدا از تماشاگران عذرخواهی كرد.
همچنین خبرنگارانی كه برای پوشش مراسم به تالار اصلی آمده بودند، بدون صندلی ماندند هرچند برگزار كنند گان اعلام كردند كه تا ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه ردیفی را برای خبرنگاران خالی نگه داشته ‌اند به دلیل حضور خبرنگاران تئاتر در مراسم ویژه انجمن تئاتر خیابانی كه در تالار قشقایی برگزار شد، خبرنگاران بدون صندلی در تالار اصلی ماندند و ناچار شدند روی پله‌ها بنشینند كه به دلیل رفت ‌و آمد مراجعان دچار مشكل شدند.
به گزارش ایسنا، جوایز برگزیدگان عبارتند از كارهای سفال و سرامیك، تابلوهای نقاشی و مجموعه‌ های از كتاب كه از سوی نشر «فرهنگ معاصر» و «قطره» و یك سكه بهار آزادی اهدا شد.

 جشن نهم بازیگر ۱۳۹۱  (۲۰۱۳) 

صابر ابر و رویا افشار بهترین بازیگران سال

روزنامه دنیای اقتصاد - شماره ۲۶۳۴ تاریخ چاپ: ۱۳۹۱/۰۲/۱۸

نهمین جشن بازیگر با معرفی برگزیدگان بازیگری در سال ۹۰ و با تقدیر از حمید سمندریان کارگردان با سابقه تئاتر ایران برگزار شد.
به گزارش ایسنا در این مراسم که شنبه شب در تالار اصلی تئاتر شهر برگزار شد، هیات‌مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر از حمید سمندریان تقدیر کردند.

نهمین جشن بازیگر با معرفی برگزیدگان بازیگری در سال ۹۰و با تقدیر از حمید سمندریان کارگردان با سابقه تئاتر ایران برگزار شد.
به گزارش ایسنا در این مراسم که شنبه شب در تالار اصلی تئاتر شهر برگزار شد، هیات‌مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر از حمید سمندریان تقدیر کردند.
بهزاد فراهانی، رییس هیات مدیره این انجمن در سخنانی گفت: وقتی حمید سمندریان هست، یعنی تئاتر هست.
او با اشاره به سالروز تولد سمندریان در ۹ اردیبهشت ماه ادامه داد: خیلی اندیشیدیم با کمبود بضاعتی که داریم برای استاد سمندریان چه کنیم. تنها راهمان کمک گرفتن از دو هنرمند بود، یکی ابراهیم حقیقی که عکسی از جوانی‌های استاد به ما داد و دیگری نقاشی به نام طلادار که پدرش از اعضای گروه تئاتر «کوچ» بود و از استاد نقاش که یک نقاشی از استاد به ما داد.
در ادامه برنامه برگزیدگان این دوره از جشن بازیگر به شرح زیر اعلام شدند:
ابتدا پری صابری و اصغر همت جوایز سوم بازیگری زن و مرد را اهدا کردند. جایزه سوم به گلاب آدینه برای نمایش «خرده‌خانم» و هدایت هاشمی برای نمایش «افسانه ببر» اهدا شد.
در ادامه جوایز دوم توسط هادی مرزبان و مریم سعادت اهدا شد. محبوبه بیات به خاطر بازی در نمایش «خانمچه و مهتابی» و علیرضا کیمنش به خاطر بازی در نمایش «منو طلخک» این جایزه را دریافت کردند.


سپس هما روستا و بهرام شاه‌محمدلو جوایز برگزیدگان اول را اهدا کردند.
جایزه اول بازیگری زن به رویا افشار برای بازی در نمایش «زمستان ۶۶ و بازیگری مرد به صابر ابر برای بازی در نمایش «جیره‌بندی پر خروس..» اهدا شد.
در بخش دیگری از این برنامه با تقدیر از بازیگرانی که کار گروهی درخوری ارائه کرده بودند به ویژه بازیگران نمایش «مخزن»، ملکه رنجبر و ولی شیراندامی جایزه ویژه‌ای را به جعفر والی بازیگر نمایش «ویتسک» اهدا کردند که چون جعفر والی در ایران نبود، علی بی غم دیگر بازیگر این نمایش این جایزه را دریافت کرد.
ملکه رنجبر هنگام اهدای این جایزه گفت: عزیزان آن زمان که ما روی صحنه آمدیم تئاتر ننگ بود، گذشتگان دردهایی کشیده‌اند که اگر بگویم همه زار زار گریه می‌کنیم.

 جشن دهم بازیگر ۱۳۹۲  (۲۰۱۴)

 

  مراسم دهمین شب بازیگر با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و سپس شهلا ریاحی و جمشید مشایخی از هنرمندان پیش کسوت تئاتر و سینما شمع هایی را که روی صحنه قرار داده شده بود، یک به یک روشن کردند.

قرائت بیانیه روز جهانی تئاتر

در ادامه رویا تیموریان برای قرائت بیانیه روز جهانی تئاتر روی سن حاضر شد.

پس از قرائت بیانیه، نماهنگی با صدای رسول نجفیان با تصاویری از هنرمندانی که طی سال گذشته به دیار باقی شتافته بودند، برای حاضران به نمایش در آمد.

بهرام شاه محمدلو نیز در ادامه بیانیه انجمن بازیگران خانه تئاتر را برای حاضران قرائت کرد.

تجلیل از پیش کسوتان

کاظم هژیرآزاد رئیس هیئت انجمن بازیگران  به همراه علی نصیریان برای اهداء لوح تقدیر و مدالیوم خانه تئاتر برای تجلیل از پیش کسوتان روی صحنه آمدند.

سلیمه رنگ زن از خوزستان از هنرمندانی بود که در این بخش مورد تجلیل قرار گرفته و مدالیوم خانه تئاتر به همراه لوح تقدیر و مجموعه ۱۴ جلدی پژوهش گران ایران به این هنرمند اهدا شد. وی طی سخنانی کوتاه گفت: ۴۲ سال پیش با "مرد فرنگی، دایره زنگی" وارد عرصه هنر شدم، ولی خوشبختانه این عرصه فرجام شیرینی برایم داشت.

وی ادامه داد: من با عروس آتش برای هنر متولد شدم. آن زمان فکر می کردم هیچ کس مرا نمی بیند، ولی خوشحالم که امروز بعد از این مدت دیده شدم.

منصور حمیدی از تبریز دیگر هنرمندی بود که در این مراسم مورد تجلیل قرار گرفت.

در ادامه نماهنگی از تصاویر و فیلم های ژاله علو برای حاضران به نمایش در آمد. این هنرمند پیش کسوت به دلیل کسالت نتوانست در این مراسم حاضر شود. پرویز پورحسینی به نیابت از او مدالیوم و لوح تقدیر او را دریافت کرد.

علی نصیریان: بازیگران خلاقیت های شخصی خود را فراموش نکنند

علی نصیریان از هنرمندان به نام و پیش کسوت عرصه تئاتر در ادامه طی سخنانی با اشاره به برگزاری این مراسم اظهار کرد: برگزاری این جشن اتفاق بسیار خوبی است که باعث می شود سالی یک بار گرد هم آمده و دیدار مجددی داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: خانه تئاتر و انجمن بازیگران با همکاری فعالان دلسوز برای پیشرفت اهداف این صنف تشکیل شده و باید به نمایندگی از تمام دست اندرکاران این صنف از این افراد که چنین تشکلی را سر پا نگه داشته اند، تشکر کنم.

نصیریان با بیان اینکه تئاتر ایران همیشه متکی به استعدادها و خلاقیت های انسان ها بوده است، اذعان کرد: تمام نقطه عطف های تئاتر ما را خلاقیت ها و استعدادهای خود مردم از همان ابتدا با نمایش های تخت حوضی و تعزیه و اکنون تئاتر جدید شکل داده است.

وی تصریح کرد: نباید خلاقیت های خودمان را به بودجه و ... موکول کنیم. در واقع خلاقیت یک حسن، فوران و جریان درونی ذاتی است. همان طور که در ابتدای راه که وارد این عرصه شدیم بودجه و حمایتی وجود نداشت و ما با بلیت افتخاری تماشاگر را به سالن ها می کشاندیم.

این هنرمند پیش کسوت با اشاره به اینکه تئاتر علاوه بر حمایت های مادی به حمایت معنوی هم احتیاج دارد، گفت: تمامی جریان های سیاسی و اجتماعی مسئول باید حمایت کنند. همچنین بار دیگر متذکر می شوم که نباید خلاقیت های شخصی خودمان را فراموش کنیم. همان طوری که گردانندگان انجمن بازیگران به صورت خودجوش در حال فعالیت هستند.

در ادامه از اسماعیل شنگله دیگر هنرمند پیش کسوت تقدیر به عمل آمده و داوود رشیدی لوح تقدیر و مدالیوم خانه تئاتر را به این هنرمند تقدیم کرد.

اسماعیل شنگله: هر چه داریم از تئاتر لاله زار است

اسماعیل شنگله با آرزوی به عمل رسیدن تک تک بندهای بیانیه انجمن بازیگران اظهار کرد: درباره بیانیه روز جهانی تئاتر که داریوفو گفته بود، اشاره ای شد به اینکه در قرون وسطی، کلیسا کمدی دلارته را از ایتالیا بیرون کرد و حاصل آن شد که گروه ها به سایر کشورهای اروپایی رفته و تاثیر خود را در میان مردم و دیگر ملت ها گذاشتند. 

وی افزود: چندی پیش فیلمی از زنده یاد سعدی افشار که سال ۲۰۰۳ ساخته شده بود را دیدم. آن زمان تئاتر نصر را از آنها گرفته بودند و جایی نداشتند. پس از آن شنیدم یکی دو سال بعد افشار و گروهش به فرانسه رفته اند و با استقبال مخاطبان مواجه شده اند و قطعأ تأثیر خود را در میان مردم آن دیار گذاشته اند.

بازیگر نمایش های ”سه یار دبستانی” و ”کلمب” با اشاره به اینکه در حال حاضر هر چه داریم از تئاتر لاله زار است، تصریح کرد: واقعاً آن زمان ها علاقه، عشق و حس واقعی داشتیم. هر چه که داریم از تئاتر لاله زار است که متأسفانه اکنون با لحن بدی از آن یاد می شود.

داریوش اسدزاده: دلم می خواست می توانستم باز هم در تئاتر نقش آفرینی کنم

سپس داریوش اسد زاده و نماینده شرکت افرا نت از کاظم هژیر آزاد، ایرج راد و بهزاد فراهانی تقدیر کردند. داریوش اسدزاده با اشاره به اینکه ۷۰ سال پیش وارد تئاتر شده است، خاطر نشان کرد: آن زمان تعداد بازیگران بسیار کم بود، شاید تنها ۱۰ تا ۱۲ بازیگر داشتیم. اما اکنون هزاران بازیگر با استعداد در حال فعالیت هستند که با دیدن آن ها لذت می برم.

وی یادآور شد: در حال حاضر دیگر نمی توانم در تئاتر بازی کنم و به این جوانان بپیوندم. به نظرم تئاتر هنر مادر است و دوست داشتم تا می توانستم باز هم در این عرصه فعالیت کنم.

هوشمند هنرکار نماینده هیئت داوران با حضور روی سن بیانیه هیئت داوران را برای حضار قرائت کرد.

معرفی بهترین بازیگران زن

بهزاد فراهانی، مسعود رایگان، رویا تیموریان، اسماعیل خلج و علی بی غم برای خواندن آرا روی صحنه حاضر شدند.

رتبه دوم: با تقدیر از بازی در نمایش ”مرغ سحر” و سال ها تلاش در عرصه َآموزش تئاتر از هائده حائری دومین بازیگر برگزیده دهمین جشن شب بازیگر تقدیر شد.

این هنرمند ضمن تشکر از انجمن بازیگران گفت: به نظرم بسیاری از جوانان ما و هنرمندانی که در تئاتر و سینما فعالیت می کنند، همواره با گرفتاری های معمول در تئاتر از جمله بودجه و سالن مواجه هستند. می خواهم امیدواری دهم و بگویم شرایط هرگونه که باشد باز هم به کار خود ادامه دهید.

رتبه اول: تقدیر از پانته آ پناهی ها برای بازی در نمایش ”ویتسک”

پناهی ها طی سخنانی گفت: از کارگردانانی که به بازیگر فرصت کار کردن می دهند تشکر می کنم و از رضا ثروتی ممنونم که اجازه داد تا این نقش را بازی کنم و مطمئن هستم ما بازیگران بسیار خوبی داریم که دارای توانایی بالایی هستند و منتظرند تا نقش های خوبی را بازی کنند.

گفتنی است، هیئت داوران برگزیده ای را برای نفر سوم بازیگری زن معرفی نکردند.

معرفی بهترین بازیگران مرد

رتبه سوم: ضمن تقدیر از علی سرابی بازیگر ”نمایش برهان”، امیر کربلایی زاده برای نمایش نظمیه زنان” و ”چی شد که من مار خوردم؟” رتبه سوم این بخش را کسب کرد.

رتبه دوم: ضمن تقدیر از بازی اصغر پیران در نمایش ”ویتسک”، مرتضی اسماعیل کاشی برای بازی در همین نمایش رتبه دوم را کسب کرد.

وی طی سخنانی کوتاه با اشاره به گفته های علی نصیریان درباره خلاقیت گفت: گروه ما چندین سال است که فعالیت می کند و بخش اعظم موفقیت های خود را مدیون یکی از همین کارگردانان جوان یعنی رضا ثروتی است که همواره خلاقیت را در تمامی  آثار او می توان دید. 

رتبه اول: به خاطر نمایش” مکبث” و ”ویتسک” بابک حمیدیان رتبه اول را کسب کرد.

سپس از گروه بازیگران نمایش ”عجایب المخلوقات” نیز تقدیر به عمل آمد و مجید بهرامی به نیابت از گروه برای گرفتن تندیس به روی سن آمد.

 حاشیه

*بادی درامینگ کاری از سعید تهرانی و با حضور فراز معماریان، آزاد گرجی، مجید دیندار، حمیدرضا یوسفی، بیژن ذرین، ارشیا ذرین و با چهره پردازی بهاره کفایتی در میان این مراسم اجرا شد.

*هومن جاوید به عنوان خواننده و نوازنده گیتار قطعاتی را در مراسم دهمین جشن شب بازیگر اجرا کرد.

*از سیروس حاجیلو که ۳۱ سال به عنوان مسئول سالن در مجموعه تئاتر شهر مشغول فعالیت است، قدردانی شد.

*رسول نجفیان اجرای این مراسم را بر عهده داشت.

*شرکت افرا نت به عنوان اسپانسر در برگزاری این مراسم یاری رساند و به برگزیدکان نیز یک سال اینترنت رایگان تعلق گرفت.

*باران چراغی پور، مریم نسیمی، محمدرضا شیرخان لو و علیرضا نیلی از جمله بازیگرانی بودند که از آن ها قدردانی شد.

*اجرای پیش پرده خوانی به کارگردانی افشین هاشمی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

اکنون در پایان دور دهم و آغاز دور یازدهم این جشن  گزاف نخواهد بود اگر گفته شود که برگزاری این مسابقه سالانه ،  از چنان اهمیت و اعتباری در میان اهالی تئاتر و دوستاران آن برخودار است، که بسیاری از بازیگران تئاتر با هیجان منتظر نتایج تلاش خود در "جشن بازیگر" در اردیبهشت ماه هر سال هستند.

 اجرای این جشن، همراه با قرائت بیانیه روز جهانی تئاتر و برنامه های شاد و متنوع دیگر که همگی با مضمون پاس داشت نام تئاتر و تقدیر از تلاش همه دست اندرکاران تئاتر است، همواره شبی فراموش نشدنی، توام با شور و شادی مدعوین بوده است.

 

جشن سیزدهم انجمن بازیگران خانه تئاتر

برگزیدگان سیزدهمین جشن بازیگر که به همت انجمن بازیگران خانه تئاتر ، روز شنبه 11 اردیبهشت 95 در سالن اصلی تئاتر شهر برگزار شد معرفی شدند.

به گزارش روابط عمومی انجمن بازیگران خانه تئاتر، این مراسم با روشن کردن شمع‌هایی که در گوشه‌های سن سالن اصلی قرار داشت ، به یاد داوود رشیدی ، توسط احترام برومند که اجرای این برنامه را برعهده داشت آغاز شد و در ابتدا ناهید مسلمی پیام روز جهانی تئاتر 2016 را که توسط آناتولی واسیلیف نوشته شده بود را برای حاضران در این مراسم خواند. سپس با پخش تصاویری از درگذشتگان عرصه بازیگری در سال گذشته یاد این عزیزان گرامی داشته شد.

 هما روستا، جابر عناصری، ولی الله مومنی، احمد علامه دهر، ایرج کریمی ،مصطفی عبداللهی، محمدعلی سپانلو، هوشنگ دیبائیان، بصیر بصیری، ثریا حکمت، پیروز رشتی، امیر بختیاری، محمدرضا غیاث آبادی، فرج الله سلحشور، فریبرز صالح، علی طباطبایی، محمد اسلامی، سیروس نقی نژاد، یعقوب خیری، کامران حسینی، مسعود پوراکبری، خسرو فرخزادی، فروغ فودازی، حسین قاسمی وند، معصومه صباغ،عزیز هنرآموز هنرمندانی بودند که در این بخش یادشان گرامی داشته شد.

سپس پیام ملی روز جهانی تئاتر که توسط جمشید مشایخی نوشته شده بود، توسط بهزاد فراهانی خوانده شد.در بخشی از این پیام آمده بود  "تئاتر درمانگر روان یک ملت است. تئاتر چاشنی‌گر پاکی و طراوت ادبیات یک ملت است. تئاتر آموزگار فرزانه که هرگز دستوری را برنمی‌تابد و هرگز کسی را به جبر به آموختن وا نمی‌دارد. تئاتر درختی‌ست از دانایی که ثمره‌اش را به عدالت تقسیم می‌کند. تئاتر خود عدالت است و برای به کرسی نشاندن عدالت، داوران دانشوری دارد. آن داوران مائیم...."

 اجرای موسیقی توسط گروه «ژیوار» بخش بعدی این مراسم بود که قطعاتی را به زبان کردی اجرا کردند.

در ادامه این مراسم بهزاد فراهانی دبیر جشن بازیگر و رییس هیات مدیره انجمن بازیگران خانه تئاتر ضمن دعوت از حامیان مالی این مراسم به روی سن، اشاره داشت مؤسسه فرهنگی هنری «سپیده‌دم هنر اندیشه» به عنوان حامی جشن قصد دارد مرکزی حرفه‌ای برای تئاتر ایران که دارای چند سالن اجرا و تمرین خواهد بود  و همچنین مرکز دیگری را به عنوان دانشکده پردیس هنر راه‌اندازی کند. وی درباره جوایز در نظر گرفته شده از سوی حامی خصوصی جشن برای برگزیدگان نیز اظهار کرد: این مؤسسه قصد دارد به ۳۰۰ نفر از اعضای خانه تئاتر و از جمله برگزیدگان این جشن، کمک هزینه خرید منزل اهدا کند. دکتر محسن مرادی و دختر وی ، سپیده آقا نژاد به عنوان مدیر عامل و بنیانگزار (موسسه فرهنگی هنری سپیده دم هنر اندیشه) ضمن تایید صحبت های فراهانی آمادگی موسسه خود را جهت انجام رایگان تمامی مسایل حقوقی و قضایی اعضای خانه تئاتر اعلام داشتند و آرزو کردند امیدوارند بتوانند در آینده خدمات بیشتری به جامعه هنری و بخصوص هنر تئاتر ارایه دهند.

 بخش دیگری از مراسم اختصاص به قدردانی از 2 چهره تئاتری داشت و طی آن از سارا توکلی از میناب با حضور مهرانه مهین‌ترابی و ناصر جعفری از اردبیل با حضور ایرج راد، قدردانی شد.

ادامه این جشن همراه بود با اجرای بخش دوم موسیقی توسط گروه ژیوار و سپس تقدیر از اکبر زنجانپور با حضور جعفر والی و سیروس ابراهیم‌زاده با حضور ناهید کبیری همسر وی .

جعفر والی در زمان قدردانی از اکبر زنجانپور، یادآور شد: اکبر یک دانشجو بود که با هم نمایش «بام‌ها و زیربام‌ها» را کار کردیم. خوشحالم اکبر زنجانپور شایستگی و جنم هنری داشت که تا امروز به عنوان یک چهره هنرمند در جامعه معرفی شود. زنجانپور نیز در ادامه با اشاره به جای خالی داود رشیدی و آرزوی سلامت برای این بازیگر و کارگردان با سابقه تئاتر، گفت: امیدوارم اگر شما شبیه به من به آخر خط نزدیک شدید همه چیز برایتان خوب باشد برای ما که خیلی سخت گذشت.

سیروس ابراهیم زاده هم در بخشی که از او قدردانی شد، اظهار کرد: حال من خوب است چون در زمانی مورد لطف قرار می‌گیرم که از ادوار مهم و ارزشمند تئاتر است چرا که مصادف با آمدن و حضور گسترده جوانان در تئاتر ما است. در هیچ دوره‌ای در ۶۰ سالی که در تئاتر فعالیت کردم، هیجوقت این مقدار استقبال جوانان از کار تئاتر را ندیدم. این جوانان بسیار پرشور آمدند و فکر کنم علاوه بر جاذبه‌ای که تئاتر برای‌شان دارد، می‌خواهند خود را نشان دهند و بگویند که حضور داریم. وی در بخش دیگری از سخنان خود یادی از داود رشیدی کرد و گفت: روی همین سالن اصلی برای او نقش آفرینی کرده بودم. جای داود رشیدی در این جشن خالی است.

نمایش فرم (دیوار) که طرح و ایده آن از هوشمند هنر کار بود و طراحی فرم آن بر عهده علیرضا اولیایی نژاد بود بخش دیگری از برنامه های این جشن بود که در فاصله بین تقدیر از اکبر زنجانپور و سیروس ابراهیم زاده اجرا شد.

 یکی دیگر از بخش‌های سیزدهمین جشن بازیگر انجمن بازیگران خانه تئاتر، اجرای استندآپ کمدی توسط امیر کربلایی‌زاده بود  که مورد استقبال حاضران در سالن قرار گرفت.

 بخش نهایی و مهمترین بخش جشن نیز اختصاص به معرفی برگزیدگان داشت  که ابتدا خسرو حکیم‌رابط با حضور روی صحنه ، ستاره پسیانی بازیگر نمایش «اتاق ورونیکا»، فرید قبادی بازیگر نمایش «ترور» و بهناز جعفری بازیگر نمایش «اتاق ورونیکا» را به عنوان ۳ تن از بازیگران برگزیده سیزدهمین جشن بازیگر انجمن بازیگران معرفی کرد. در این بخش از مراسم حمید رضا نعیمی در واکنش به توضیحات هیأت داوران جشن در خصوص نقش آفرینی فرید قبادی در نمایش ترور که در آن از واژه‌هایی چون «نقشی تک خطی» و «تک بعدی» استفاده شده بود، اعتراض کرد و از نمایشنامه «ترور» دفاع کرد.

بهناز جعفری نیز در لحظه حضور روی سالن اصلی، یادآور شد: اولین کار زندگی‌ام را در اینجا اجرا کردم و حال احساس امنیت می‌کنم و گویی که به خانه بچگی‌هایم آمده‌ام. من به واقع در نمایش «اتاق ورونیکا» احیا شدم. وی در پایان سخنان خود، اظهار کرد: روز ۵ خردادماه روز جهانی بیماری ام اس است. با بیمار ام اس مثل بیماران دیگر برخورد نکنید زیرا آن‌ها نیاز به حمایت دارند و احتیاج دارند که به آن‌ها استرس وارد نشود و از سوی اطرافیان درک شوند.

اجرای نمایش فرم ( رهایی ) بخش بعدی این جشن بود که از دو فضای  سنتی و معاصر به شکل همزمان بهره می برد. در ادامه پرویز پورحسینی روی صحنه حضور پیدا کرد و حسن معجونی بازیگر نمایش «اسم»، الهام کردا بازیگر نمایش «شنیدن» و حسام منظور بازیگر نمایش «اودیسه» را به عنوان ۳ بازیگر برگزیده دیگر این جشن معرفی کرد.

حسن معجونی در سالن حضور نداشت و الهام کردا پس از دریافت جایزه اش گفت که خیلی خوشحال است که برای دومین سال پیاپی این جایزه را بدست می آورد و از امیر رضا کوهستانی و تمامی اعضای گروه نمایش (شنیدن) تشکر کرد.حسام منظور نیز جایزه خود را تقدیم به همسرش کرد. سپس داریوش اسدزاده نیز روی صحنه حاضر شد و گیتی قاسمی بازیگر نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» و صابر ابر بازیگر نمایش «کالیگولا» را به عنوان ۲ بازیگر برگزیده دیگر سیزدهمین جشن بازیگر خانه تئاتر معرفی کرد.

 صابر ابر بعد از دریافت تندیس و لوح تقدیر خود، اظهار کرد: من خوشبختم که با بازیگران بسیار درخشانی همکاری داشتم و از پارتنرهای بی‌نظیرم تشکر می‌کنم. اگر بازیگری دیده می‌شود به خاطر بازی خوب و درخشان پارتنرهای‌اش است. اسماعیل خلج دیگر هنرمند با سابقه تئاتر بود که روی صحنه سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر حضور پیدا کرد تا ۲ برگزیده استعداد جوان این جشن را معرفی کند. یلدا عباسی بازیگر نمایش «ننه دلاور و فرزندانش» و داود معینی‌نژاد بازیگر نمایش «هزار شلاق» برگزیدگان این بخش شدند. در پایان نیز با حضور ایرج راد و بهزاد فراهانی گروه‌های بازیگری نمایش‌های «فصل بهار نارنج»، «صندلی‌ها»، «فهرست»، «سرگیجه»، «در بارانداز» و «بیضایی» به عنوان گروه‌های برگزیده بازیگری این جشن معرفی شدند.

گفتنی است در این مراسم هنرمندانی چون دکتر محمدرضا خاکی، علی رامز، پرویز پورحسینی ، محمد ابراهیمیان، اصغر همت، عبدالله اسکندری، کاظم بلوچی، مهرانه مهین ترابی، پانته آ پناهی ها، صدیق تعریف، فهیمه رحیمان، کاظم هژیر آزاد ، کریم اکبری مبارکه ، جمشید جهانزاده ، فرزانه نشاط خواه ، خسرو احمدی ، حمیدرضا نعیمی، نوشین تبریزی، حسام الدین سراج، اسماعیل خلج، سیروس الوند، سیاوش چراغی پور، رضا ثروتی، یاسر خاسب، مهدی میامی، جعفر والی و ... حضور داشتند.

دبیر سیزدهمین جشن بازیگر بهزاد فراهانی بود و کارگردانی این مراسم را نیز هوشمند هنرکار به عهده داشت.

مجید قربانی

 

انجمن بازیگران خانه تئاتر